Mindannyian függők vagyunk?!

Picture of Rita

Rita

Ha ez a nap nem a barátod volt, akkor valószínűleg a tanárod volt. másolata (34)

 A függőségekről gyakran negatív szövegkörnyezetben hallunk, és sokszor drogfüggőségre, alkoholizmusra, vagy szerencsejáték függőségre gondolunk. Azonban, ha jobban belegondolunk, akkor elgondolkodtató, hogy vajon mindannyian függők vagyunk? Szerintem igen, de nézzük, hogy miért gondolom ezt. Mindannyian rendelkezünk olyan szokásokkal és viselkedésmintákkal, amelyek nélkül nehezen tudnánk elképzelni az életünket és befolyásolják mindennapjainkat.

Először is tisztázzuk, hogy mi az a függőség?

Tulajdonképpen a függőség egy olyan állapot, amikor az adott személy nem tud megszabadulni valamitől, még akkor sem, ha az káros hatással van az életére. Ez lehetnek különböző szerek, mint a drog és az alkohol, de lehet pszichológiai, mint például a kényszeres evés, játék, vagy akár a munka.

De a függőség ennél jóval szélesebb, és olyan mindennapi tevékenységekre is kiterjedhet, mint a közösségi média használata, a kávéfogyasztás vagy akár a testmozgás.

Mik a mindennapi függőségeink? Nézzünk meg ebből néhányat, a teljesség igénye nélkül.

  • Hányan kezdik a napot egy csésze kávéval? A koffein, a világ legszélesebb körben fogyasztott pszichoaktív szere, ami képes javítani a hangulatot, növelni az éberséget, és serkenteni a kognitív funkciókat. Sokak számára a reggeli kávé rituálé, amely nélkül nehezen indulna a nap.

  • A modern élet egyik legelterjedtebb függősége a közösségi média használata. Egy 2021-es statisztika szerint a világon több mint 4 milliárd ember használ közösségi médiát, és átlagosan napi 2 óra 25 percet töltünk ezekkel a platformokkal. Az értesítések, lájkok és megosztások dopamint szabadítanak fel az agyunkban, hasonlóan ahhoz, ahogy a szerhasználat is örömérzetet okoz.

  • A munkaalkoholizmus, azaz a munka iránti kényszeres szenvedély, szintén egyre gyakoribb jelenség. Sokan az önértékelésüket és önbecsülésüket a munkahelyi teljesítményükre alapozzák, ami túlórázáshoz és a magánélet háttérbe szorításához vezethet. Ez hosszú távon kiégéshez, stresszhez és egészségügyi problémákhoz vezethet.

  • Az étkezési szokások is függőségekké válhatnak. Az egészségtelen ételek, cukros italok és feldolgozott élelmiszerek könnyen kialakíthatnak egyfajta függőséget, mivel gyors energialöketet és örömérzetet biztosítanak. Ugyanakkor az egészséges életmód túlzott hajszolása, szintén káros lehet.

De vajon miért válunk függővé?

A függőség kialakulásának számos oka lehet. Biológiai tényezők, mint például az agy jutalmazási rendszerének működése, genetikai hajlam, illetve környezeti hatások, mint a stressz, társadalmi nyomás és a korábbi traumák, ezek mind hozzájárulhatnak. Az emberi agy folyamatosan keresi az öröm forrásait, és ezek az élmények gyakran olyan viselkedésmintákhoz kötődnek, amelyek könnyen függőséggé válhatnak.

Hogyan kezelhetjük függőségeinket?

Az első lépés a felismerés. Tisztában kell lennünk azzal, hogy mely szokásaink váltak károssá, és milyen hatással vannak az életünkre. A tudatosság növelése, például naplózás vagy meditáció segíthet az önreflexióban és a változtatás szükségességének felismerésében. A szakmai segítség igénybevétele, legyen szó pszichológusról, addiktológusról vagy támogató csoportokról, szintén fontos szerepet játszhat a függőségek kezelésében.

Azt gondolom, hogy mindannyian függők vagyunk, a függőség tárgya és mértéke határozza meg, hogy mennyire veszélyes ez számunkra. A lényeg az, hogy felismerjük, mikor válik egy szokás károssá, és hogyan tudunk változtatni rajta. Az egészséges egyensúly megtalálása a kulcs ahhoz, hogy a mindennapi függőségeink ne uralják az életünket.

Picture of Rita

Rita

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hasonló cikkek

A bizonytalanság…

A bizonytalanság az élet természetes része, mégis gyakran szorongást, stresszt és tehetetlenségérzetet kelthet benned. Legyen szó karrierdöntésekről, emberi kapcsolatokról vagy jövőbeli terveinkről, a bizonytalanság sokféleképpen befolyásolhatja a lelkiállapotodat. Hogyan hat rád, és mit tehetsz, hogy megtanuld kezelni? A bizonytalanság lelki

Tovább olvasom »

A halogatás csapdája

Valószínűleg mindannyian ismerjük azt az érzést, amikor egy fontos feladatot mindig csak későbbre tolunk. A halogatás gyakran bűntudattal és stresszel jár, mégis újra és újra beleesünk ebbe a csapdába. Én abszolút nem vagyok egy halogatós típus, vagyis régen ezt gondoltam

Tovább olvasom »

Fogadalom helyett cél

Mindig érdemes számot vetni az elmúlt évről és átgondolni, hogy mi az, amit szeretnénk az új évben. Most megosztom veled a tavalyi évi sikerlistámat, ami nagyban köszönhető neked is, így külön hálás vagyok ezért. A saját listám után pedig adok

Tovább olvasom »