Az életedben a stressz csata vagy háború?

Picture of Rita

Rita

Ha ez a nap nem a barátod volt, akkor valószínűleg a tanárod volt. másolata (7)

Ez a rohanó világ nagyon sok stresszt hoz az életünkbe. Azért is kell foglalkozni, mert hatással van mind az egészségünkre, mind az érzelmi jólétünkre.

A mindennapi stressznek számos oka lehet, mint például a munkahelyi nyomás, családi történések, anyagiakkal kapcsolatos frusztráció vagy a túl sok információ, de még hosszú ideig sorolhatnám, ha mindent össze szeretnék foglalni egy csokorba.

Sokszor, amiről nem is gondolnád az is stresszt okoz a szervezetedben. Ezek a stresszhelyzetek gyakran aktiválják a szervezet „vészreakcióját”, amely a különféle hormonok szabályozásával jár együtt. De nem csak a nagyobb izgalmak okoznak gondot, néha a kis dolgok is megtépázhatják az idegeidet. A stressz pedig nem csak a lelki békédet rombolja, de a tested is beindítja a vészféket, nézzük meg hogyan.

Az adrenalin, a harcolj vagy menekülj hormonja

Az adrenalin az azonnali stresszreakció kulcshormonja. Az adrenalint a mellékvese sejtjei termelik, és rendszerint a stresszes helyzetekre adott válaszként szabadul fel a szervezetben. Amikor a szervezet stressznek van kitéve, a mellékvesék azonnal felszabadítják az adrenalin-t a véráramba.  Ez növeli a szívverést, szaporítja a légzést és növeli az energiát, felkészítve a szervezetet a „harcolj vagy menekülj” válaszra.

Az adrenalin segít a rövid távú stresszhelyzetek kezelésében, és a túléléshez szükséges energiát szolgáltatja. A leggyakrabban a sportnál vagy valamilyen extrém helyzetnél szoktunk hallani az adrenalinról, mint pl egy vadvízi evezés vagy egy bungee jumping, amikor az adott helyzet növeli a szívverést, pörgeti a légzést, és úgy érzed, hogy senki nem tud megállítani. Azonban, ha megtörtént a cselekvés, viszonylag gyorsan helyre is áll a szervezeted és nyugalmi állapotba kerül.

A kortizol, a hosszú távú stressz hormonja

Ha az adrenalin egy csata volt a szervezetednek, akkor a kortizol maga a háború. A kortizol egy másik fontos stresszhormon, egy úgynevezett szteroid hormon, amelyet a mellékvesék termelnek, és a hosszú távú stresszhelyzetre reagál. Amikor stresszes vagy, megnövekedett mennyiségű kortizol szabadul fel a véráramodban. Ha azonban a stressz krónikussá válik, a kortizolszint emelkedett maradhat, ami káros egészségügyi hatásokkal járhat, beleértve az alvászavarokat, emésztési problémákat és az immunrendszer gyengülését.

Mit tehetsz?

A stressz szintjének csökkentése érdekében fontos a megfelelő stresszkezelési technikák alkalmazása. Ide tartozik a relaxáció, a meditáció, a testmozgás és a kapcsolattartás, legyen szó barátokról vagy családtagokról. Az egészséges életmód szintén sokat tud segíteni, fontos az étkezés, de a megfelelő alvás is hozzájárulhat a stresszcsökkentéshez.

A lényeg, hogy foglalkozz vele, hiszen ha a szőnyeg alá söpröd a dolgot, akkor eljön az a pont, amikor már a szőnyeg alatt sem lesz több hely és átválthat szorongássá, pánikrohamokká, amitől érdemes megkímélni magad és ezért is jó sokszor a megelőzés.

Te hogyan kezeled a stresszt?

Picture of Rita

Rita

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Hasonló cikkek

A bizonytalanság…

A bizonytalanság az élet természetes része, mégis gyakran szorongást, stresszt és tehetetlenségérzetet kelthet benned. Legyen szó karrierdöntésekről, emberi kapcsolatokról vagy jövőbeli terveinkről, a bizonytalanság sokféleképpen befolyásolhatja a lelkiállapotodat. Hogyan hat rád, és mit tehetsz, hogy megtanuld kezelni? A bizonytalanság lelki

Tovább olvasom »

A halogatás csapdája

Valószínűleg mindannyian ismerjük azt az érzést, amikor egy fontos feladatot mindig csak későbbre tolunk. A halogatás gyakran bűntudattal és stresszel jár, mégis újra és újra beleesünk ebbe a csapdába. Én abszolút nem vagyok egy halogatós típus, vagyis régen ezt gondoltam

Tovább olvasom »

Fogadalom helyett cél

Mindig érdemes számot vetni az elmúlt évről és átgondolni, hogy mi az, amit szeretnénk az új évben. Most megosztom veled a tavalyi évi sikerlistámat, ami nagyban köszönhető neked is, így külön hálás vagyok ezért. A saját listám után pedig adok

Tovább olvasom »